piątek, 28 marca 2008

Wspólnota mieszkaniowa w praktyce


Jakie są prawa i obowiązki właścicieli oraz sposoby zarządzania we wspólnotach mieszkaniowych?

Wspólnota mieszkaniowa – przymusowa (narzucona ustawowo) współwłasność nieruchomości tworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością; wspólnota składa się z co najmniej dwóch lokali należących do różnych właścicieli notarialnych.

Wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną bez osobowości prawnej (ułomna osoba prawna). Tworzy ją z mocy prawa ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości – zarówno lokale wyodrębnione, jak i niewyodrębnione.

Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Z tego też względu wspólnota ma również swoją podmiotowość na gruncie przepisów prawa podatkowego.

Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.

W odniesieniu do wspólnot obejmujących więcej niż 7 lokali (przy mniejszych wspólnotach stosuje się inne przepisy - odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o wsþółwłasności - art. 19 ustawy o własności lokali):

W zakresie zwykłego zarządu, wspólnotę reprezentuje zarząd wspólnoty. W sprawach wykraczających poza zwykły zarząd wymagana jest zgoda właścicieli w formie uchwały przyjętej większością liczoną według udziałów. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.

Raz w roku, w terminie do 31 marca, zarząd ma obowiązek zwołać zebranie właścicieli lokali. Przedmiotem zebrania rocznego powinny być:

  • uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
  • ocena pracy zarządu,
  • sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia mu absolutorium.

Jeśli jestes zainteresowany nabyciem tej pozycji - wejdź tutaj.

Kodeks pracy


Kodeks pracy. Wynagrodzenia, urlopy i czas pracy. Promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy. Ochrona zatrudnienia i świadectwa pracy. Organizacje pracodawców, związki zawodowe i spory zbiorowe. Państwowa Inspekcja Pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy, wypadki przy pracy, choroby zawodowe. Koszty sądowe i sądownictwo pracy.


W prezentowanych zbiorach znajdują się najważniejsze dla danej gałęzi prawa akty prawne - zarówno kodeksy, ustawy jak i najważniejsze rozporządzenia. Zbiory przepisów zawierają skorowidze rzeczowe ułatwiające korzystanie z publikacji zarówno prawnikom-praktykom, jak i studentom prawa i administracji. W ciągu roku ukazuje się kilka wydań danego zbioru - zawsze z aktualnym stanem prawnym.

Jeśli chcesz kupic tę pozycję - wejdź tutaj. Książka do kupienia w formacie cyfrowym PDF.

Fashion Magazine


FASHION MAGAZINE – kwartalnik poświęcony prawie w całości modzie, kreowaniu trendów i stylowi życia. Prezentowane przez nas sesje, kolekcje ze światowych wybiegów, a także tematyka naszych artykułów mają zachęcić Czytelnika do poszukiwania własnych kierunków autoprezentacji w oparciu o najlepsze wzorce.

Jeśli chcesz przeczytać ostatni numer, zaprenumerować FASHION MAGAZINE - wejdź tutaj.

Puls Biznesu


„Puls Biznesu” to jedyny dziennik w Polsce poświęcony wyłącznie tematyce gospodarczej. Informuje o bieżących wydarzeniach z punktu widzenia polskich przedsiębiorców, pomagając menadżerom i właścicielom firm w codziennym prowadzeniu biznesu. Prognozuje i analizuje, w jaki sposób wydarzenia z dziś wpłyną na świat biznesu jutro, a wszystko w zwięzłej i przejrzystej formie.

Jeśli chcesz przeczytać tennumer, zaprenumerować dziennik - zajrzyj tutaj.

Business Media


Miesięcznik stanowiący źródło najpełniejszej wiedzy na temat artykułów reklamowych i promocyjnych, POS-ów i systemów wystawienniczych, działań ambientowych oraz organizacji eventów. Jest platformą komunikacyjną między dostawcami usług i produktów reklamowych a marketerami i agencjami reklamowymi. W każdym numerze: aktualności, nowe produkty i trendy rynkowe, prezentacje firm, raporty, felietony oraz relacje z targów i wydarzeń branżowych.


Miesięcznik „Business Media" istnieje na rynku od 2002 roku. Od stycznia 2007 roku wydawany jest przez spółkę VFP Communications, wydawcę tygodnika „Media & Marketing Polska”

Jeśli chcesz poczytać więcej, kupic numer lub zaprenumerowac miesięcznik - wejdź tutaj.

środa, 26 marca 2008

Prenumerata Wprost

Pojawiła się możliwość prenumeraty czasopisma WPROST poprzez Internet. Dodatkowo dochodzi do tego zniżka na zasadzie - im więcej tym taniej. Jest również możliwość przeczytania pojedynczego numeru WPROST płacąc SMS-em.

Po szczególy zapraszam tutaj.

wtorek, 25 marca 2008

Odloty

Podsumowanie nie jest dostępne. Kliknij tutaj, by wyświetlić tego posta.

Wprost

Przekonaj się jak wygodna jest dziś lektura tygodnika „Wprost”.
Wersja elektroniczna „Wprost” to gwarancja szybkiego dostępu do rzetelnych informacji ze świata polityki, biznesu, nauki i kultury.
Dodatkowo z każdym e-wydaniem „Wprost” otrzymasz e- wydanie magazynu „WiK Wprost i Kultura”, który w wersji drukowanej ukazuje się w Warszawie i okolicach i jest zestawieniem najciekawszych wydarzeń kulturalnych tygodnia, proponuje jak miło spędzić tydzień, zawiera zapowiedzi i opisy premier kinowych , najciekawsze propozycje koncertów oraz programów w TV.


Jeśli mieszkasz poza Polską, możesz oszczędzić nawet 75% ceny kupując elektroniczną prenumeratę! Porównanie dotyczy ceny rocznej prenumeraty papierowej wysyłanej poza granicę Polski w stosunku do ceny rocznej prenumeraty elektronicznej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wejdź tutaj.

Fundusze inwestycyjne

Jak zacząć zarabiać na funduszach inwestycyjnych, wykorzystując mechanizmy rynku ?

Ze względu na cele inwestycyjne wyróżnia się cztery grupy funduszy inwestycyjnych:

  • Fundusze akcyjne (agresywnego inwestowania) – większa część aktywów jest ulokowana w akcjach; są to fundusze dające największe zyski, ale przy zwiększonym ryzyku.
  • Fundusze zróżnicowane – w portfelu tych funduszy akcje mają udział ok. 30%, a resztę stanowią obligacje i bezpieczne papiery skarbowe.
  • Fundusze rynku pieniężnego – fundusze lokujące środki w krótkoterminowe papiery wartościowe, lokaty międzybankowe, bony pieniężne.
  • Fundusze obligacji – fundusze lokujące środki w obligacje najczęściej skarbowe, czyli bardzo bezpieczne. Istnieją jednak fundusze, które inwestują w obligacje przedsiębiorstw tzw. obligacje śmieciowe, gdzie zysk może być bardzo duży, ale przy gwałtownie rosnącym ryzyku.
Przy wyborze funduszu należy, oprócz oczekiwań co do stopy zwrotu i ryzyka, zwrócić uwagę na prowizję, jaką pobiera fundusz od wpłacanych środków. Największe prowizje pobierane są w przypadku funduszy agresywnych, gdzie przy małych kwotach prowizja może wynieść do 5%.

Jeśli chcesz poczytać więcej wejdź tutaj.

Odszkodowania, kary umowne i odsetki w VAT


Dostajesz od swoich kontrahentów rekompensaty za niewywiązywanie się z zawartych umów? Poznaj podatkowe skutki otrzymania takich świadczeń!
Z poradnika "Odszkodowania, kary umowne i odsetki w VAT" dowiesz się:
- Co musisz wiedzieć o odszkodowaniu, aby nie popełnić błędu w rozliczeniach z fiskusem?
- Czym jest kara umowna i jakie są skutki jej otrzymania w VAT?
- Kiedy możesz domagać się odsetek za zwłokę i jakie będą podatkowe skutki ich otrzymania?
- Jak powinieneś prawidłowo dokumentować otrzymanie odszkodowania, aby Wasze rozliczenia z VAT były bez zarzutu?
- Jak możesz bezpiecznie udzielić rabatu, jeśli nie chcesz płacić odszkodowania?
- Kiedy możesz odliczyć VAT naliczony przy nabyciu towarów i usług wykorzystanych do naprawienia wyrządzonej przez Ciebie szkody?

Jeśli jestes zainteresowany tą pozycją wejdź tutaj.