Jakie są prawa i obowiązki właścicieli oraz sposoby zarządzania we wspólnotach mieszkaniowych?
Wspólnota mieszkaniowa – przymusowa (narzucona ustawowo) współwłasność nieruchomości tworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością; wspólnota składa się z co najmniej dwóch lokali należących do różnych właścicieli notarialnych.
Wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną bez osobowości prawnej (ułomna osoba prawna). Tworzy ją z mocy prawa ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości – zarówno lokale wyodrębnione, jak i niewyodrębnione.
Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Z tego też względu wspólnota ma również swoją podmiotowość na gruncie przepisów prawa podatkowego.
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
W odniesieniu do wspólnot obejmujących więcej niż 7 lokali (przy mniejszych wspólnotach stosuje się inne przepisy - odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o wsþółwłasności - art. 19 ustawy o własności lokali):
W zakresie zwykłego zarządu, wspólnotę reprezentuje zarząd wspólnoty. W sprawach wykraczających poza zwykły zarząd wymagana jest zgoda właścicieli w formie uchwały przyjętej większością liczoną według udziałów. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
Raz w roku, w terminie do 31 marca, zarząd ma obowiązek zwołać zebranie właścicieli lokali. Przedmiotem zebrania rocznego powinny być:
- uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
- ocena pracy zarządu,
- sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia mu absolutorium.
Jeśli jestes zainteresowany nabyciem tej pozycji - wejdź tutaj.